Pěnčín porazil Kosmonosy 5:2

Přátelské utkání
Sobota 24. 2. 2024, 13:00 UMT Turnov
TJ FC Pěnčín : SK Kosmonosy

Sestava: Jerasov, Hrnčíř, Patka, Vrabec, Ráček, Helm, Daněk, Bína, Heinrich, Štemberk, Doležal

Lavička: Zoul, Drahoš, Ryml

Tuto sobotu jsme zvolili k přátelskému utkání UMT Turnov, kde na nás čeká divizní soupeř SK Kosmonosy. Počasí není únorové, ale spíše krásně jarní. Tak jsme přeci v Českém Ráji. Hlavní arbitr Lukáš Kořínek zahajuje utkání ve 13.00. Jako tradičně od začátku jde o svižnou hru. To se projevuje již v 2. minutě, kdy využívá uklouznutí 6stopera náš Ondra Doležal a proměňuje šanci. Vedeme 1:0. Bohužel pro upadnuvšího hráče hra pro zranění končí. Přejeme brzký návrat na trávník. Hra je spíše pod naší kontrolou, kluci jsou disciplinovaní, hrají na svých pozicích. Kosmonoští v 6. minutě vytváří první útok, ale ten bezpečně odrážíme. A ihned využíváme situace, Vašek Helm proniká dopředu po lajně, nahrává Mirkovi Štemberkovi, který s jistotou zvyšuje na 2:0. Hosté z Kosmonos ale hru nevzdávají, jejich mladý tým je energický. Snaží se o kombinace. Naši kluci mají stále hru pod kontrolou. I když ne pořád, ve 13. minutě útočí přes lajnu a jejich hráč krásnou střelou míří prudkou střelou na branku. Uffff, mohutným tónem se ozývá naše břevno. To soupeře nakopává a snaží se. Dnešní hra má velký spád a dynamiku. V 16. minutě je zde pro nás rohový kop, u praporku je připraven Marek Bína, krásně posílá na střed před branku, avšak nikdo z našich nevyužívá situaci. Soupeř je u míče, ale ten rychle přebírá na svoji pravačku Mirek Štemberk a střílí. Ale dos vysoko a fakt daleko, míč letí mimo hřiště někam směrem k Troskám. Nevadí. Ve 20. minutě je zde opět pěkná akce od Marka Bíny přes Vaška Helma, jež nabízí míč před brankou hostů Kubovi Daňkovi. Bohužel tam Kuba není včas. Hru stále dozorujeme. 23. minuta přináší další povedenou akci. Mirek Štemberk vhazuje aut, míč má opět Vašek Helm, ten nahrává Kubovi Daňkovi, tan ale střelu posílá přímo gólmanovi do náruče. Další příležitost je zde téměř v zápětí, kdy před brankou nesklepává ideálně balon Ondra Doležal a tak zase nevyužitá šance. Další možnost v vzápětí: Petr Heinrich nakopává míč před Ondru Doležela, který přihrává Vaškovi Helmovi, chjo, to byla tutovka. No nic, hraje se dále. Kosmonoští nic nevzdávají a opět se pokoušejí o rychlý průnik po lajně, ale naše obrana Pavel Patka a Karel Vrabec situaci uklidňují. V 31. minutě posílá dlouhou střelu na střed Mirkovi Štemberkovi, avšak praporek pomezního sudího signalizuje ofsajd. V 35. minutě dochází k situaci, kdy kopeme hned čtyři rohy za sebou. Bez úspěchu. Od 40. minuty naši soupeři vyvíjejí tlak a do konce poločasu musí Díma Jerasov hned 3x zasahovat. Poločas tedy 2:0.

Po poločase střídáme, na lavičku jde Matěj Hrnčíř, do hry jde Tomáš Ryml. Hra se nyní odvíjí spíše v poklidu. V 50.minutě střílí Mirek Štemberk, ale vedle brakové konstrukce. Hra začíná akcelerovat, možná až moc. Je zde tvrdý zákrok na Mirka Štemberka a hosté vidí žlutou kartu. Faulů trochu přibývá, hlavní arbitr vyzývá ke zklidnění oba týmy (jak bílé, tak zelené). Ve 54. minutě posílá Karel Vrabec dlouho křižnou klasickou střelu, ale náš hroťák nezpracovává, jak by chtěl. V 57. minutě je zde naše chyba, Díma Jerasov zasahuje, vykopává daleko, míč zpracovává Mirek Štemberk, nahrává Markovi Bínovi a ten už s přehledem zvyšuje na 3:0. V následující minutě Vašek Helm bezchybně nahává Martinu Ráčkovi, který tuto tutovku nevyužívá. No nic. V 60. minutě opět střídáme, Martin Ráček si jde odpočinout a na trávník se vrací Matěj Hrnčíř. V 62. minutě soupeřův hráč pálí rychlou střelu cca ze 16 metrů těsně pod břevno, hosté snižují na 3:1. Musíme uznat fakt hezká trefa. Zápas pokračuje, máme zase dvě velké šance, nedaří se zakončit. V 67. minutě kope Marek Bína další roh, jeho střelu využívá Vašek Helm, stav utkání je 4:1. Zároveň střídáme, odchází Ondra Doležal, do hry jde Denis Drahoš. Střídají také hosté. Následuje akce od Petra Heinricha na Kubu Daňka, jež přeposílá na Vaška Helma. Ten střílí, ale fakt vysoko. V 70. minutě toto trio opět u míče, tentokrát už Vašek trefuje a je tu skóre 5:1. Hra pokračuje. Máme zde jednu menší šanci. Následuje ale naše chyba, kterou využívají hosté, kteří snižují v 75. minutě na 5:2. Je otázkou, zda-li se neměl pískat ofsajd. No VAR v Turnově není. Minutu na to pak rychle proniká dopředu s míčem Denis Drahoš, posílá míč před branku, ale Tomáši Rymlovi nevychází krok. Podobně Denis výborně zakládá příležitost v 82. minutě, ale hosté jsou zatažení před brankou, je tam prostě moc lidí. Konec zápasu ztrácí původní eleganci. Je už znát i únava na obou stranách. Ke konci pak využívají šanci Petr Heinrich ani Mirek Štemberk.

Viděli jsme velmi rychlé, dynamické utkání. Je pravda, že úmělka byla suchá, hru to chvílemi zpomalovalo. Přesto bylo utkání svěží. Pochvalu zaslouží celý tým, zvláště pak Vašek Helm, i když těch branek od něj mohlo být mnohem více. A to nejen těch jeho. Nějak to zakončení pořád nejde, chybí jakoby jistota střely. Tady musí kluci s trenérem potrénovat. Čas přípravy se totiž krátí. Děkujeme i několika našim nejvěrnějším fanouškům z Pěnčína za podporu přímo na hřišti. Příští sobotu 2.3. na nás čeká fakt ocelový soupeř, kdy se utkáme s SK Kladno od 10.30. Místo upřesníme během týdne.